Projekt "Z Rodziną przez Gdańsk - Zabawy z legendą" dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

LEGENDA O PANIENCE Z OKIENKA

Panienka z okienka to właściwie fikcyjna postać literacka z powieści Jadwigi Łuszczewskiej. Jednak tak mocno kojarzy się z Gdańskiem, że nie mogliśmy pominąć jej osoby w naszym cyklu.

Pewnego dnia do Gdańska przybywa porucznik Kazimierz, który w oknie Bursztynowego Domu dostrzega piękną dziewczynę  - Hedwisię. Oboje zakochują się w sobie i chcą się pobrać. Jednak zazdrosny konkurent, u którego mieszka bursztynowa panienka, nie chce do tego dopuścić. Zamyka dziewczynę na strychu i za wszelką cenę chce rozdzielić zakochanych. Z okienka kamienicy, Hedwisia wypatrywała ciągle ukochanego i wierzyła, że uda się im być razem.

Jeśli macie ochotę spotkać bursztynową panienkę, to wybierzcie się o 13.03 pod Dwór Artusa. Tam codziennie ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu wygląda piękna dziewczyna czekająca na Kazimierza.

Jeżeli macie ochotę zrobić w domu własną Hedwisię to zapraszamy do zabawy :)

b1

Krok 1 – Budujemy kamieniczkę z okienkiem

Najpierw fundamenty (w warunkach domowych można ustawić dwa krzesła). Trzeba zbudować dwa filary, do których przymocujemy okno. Chodzi o to, by móc przez nie wyglądać :)

b2

Potem zabieramy się za dekorację elewacji. Na dużym arkuszu papieru pakowego rysujemy zarys kamienicy i wycinamy okienko.

b3

Następnie zabieramy się za malowanie fasady. Dzieci wypełniają kontury jednolitym kolorem bibułki ćwicząc się w obsłudze kleju i gimnastykując paluszki w precyzyjnym przyklejaniu elementów. Obrys okna zrobiliśmy kolorem białym, natomiast pozostała część kamienicy jest niebieska.

b4

Po wypełnieniu konturów jednym kolorem, sprzątamy i przygotowujemy następny kolor (bibułkę tniemy w krążki wzdłuż rolki, a potem każdy krążek przecinamy na pół uzyskując fragmenty optymalnej wielkości do zdobienia elewacji :)

b5

b6

Gotową „fasadę” mocujemy taśmą klejącą do „fundamentów” :)

b7

Mamy już okienko, teraz czas na panienkę, która będzie przez nie wyglądała. A zatem do dzieła!!!

Krok 2 – Odrysowujemy dłonie i stopy naszych maluchów

…RYSUJEMY…

b8

b9

…WYCINAMY…..

b10

…PODZIWIAMY…

b11

..I DEKORUJEMY.

b12

Papierowe rączki i stópki warto podpisać imieniem dziecka oraz dopisać datę, a po skończonej zabawie można je schować do rodzinnego archiwum :)

Krok 3 – mamy ręce, mamy nogi… a gdzie głowa???

Do wykonania głowy potrzebujemy białą, papierową serewetkę, którą wypełniamy kulką waty i zawiązujemy na dole sznureczkiem.

b13

Na czubku głowy przyklejamy kawałek dwustronnej taśmy, do której doklejamy włosy – użyliśmy złotą serpentynę, która tworzy wspaniałe loki :) Można też wykorzystać paski bibułki, tasiemki, wełnę…

b14

Czas narysować buzię, oczy i nos.

b16

Krok 4 – sukienka

Gdy już głowa jest gotowa, z bibuły wycinamy szeroki pas – sukienkę i mocujemy sznurkiem do głowy

b17

Krok 5 – ręce i nogi

…w miejscu połączenia głowy i sukienki mocujemy dwa dość długie sznurki…

b15

…dziurkaczem wycinamy dziurki w rączkach i stopkach i przywiązujemy do sznureczków.

A oto Panienka w pełnej krasie :)

b18

Krok 6 – czas wyjrzeć przez okienko!!!

To wspaniała okazja by zrobić pamiątkowe zdjęcie naszym maluchom… i również dołączyć je do rodzinnych archiwów :)

b19

Leave a Reply