Projekt "Z Rodziną przez Gdańsk - Zabawy z legendą" dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

LEGENDA O KRZEŚLE STOLEMA

Z niezapowiedzianą wizytą do Gdańska, aż ze Skandynawii zawitał olbrzym Stolem. Kiedyś te olbrzymy żyły też na Pomorzu, ale z czasem musiały się przenieść.

W czasie kiedy gdańszczanie budowali największą ceglaną świątynię na świecie – Kościół Mariacki, Stolem postanowił odwiedzić miasto. Z daleka dostrzegł wieżę, która przypominała mu… stołek. Zmęczony podróżą postanowił na nim usiąść i odpocząć. Początkowo mieszkańcy się przestraszyli i wszyscy schowali się przed olbrzymem.

Jednak szybko okazało się, że ten dziwny gość nie ma złych zamiarów. Mieszkańcy Gdańska postanowili go ugościć, przygotowali wspaniałą ucztę, wyciągnięto z piwnic najlepsze zapasy jedzenia i picia. Kiedy wizyta dobiegła końca, Stolem podarował mieszkańcom kamienne figurki wyobrażające ptaki, gryfy, lwy czy krokodyle, a dzieciom przyniósł kamienne kule. Z pomocą olbrzyma umieszczono je na szczytach kamieniczek lub przed wejściami do gdańskich kamienic lub pałaców. Wieży kościoła również postanowiono nie podwyższać na wypadek kolejnych odwiedzin olbrzyma.

Spróbujmy więc razem z Dziećmi odtworzyć tą niezwykłą historię :)

Krok 1 – jak średniowieczni mieszkańcy Gdańska, zbudujmy wieżę dla Stolema!

My wykorzystaliśmy duże poduszki, które świetnie nadały się do budowania wieży. Po zabezpieczeniu folią malarską, okleiliśmy budowlę papierem, na której dzieci mogły swobodnie malować cegły, drzwi i okna wieży.

W domu proponujemy wykorzystać duże pudła kartonowe, które dla lepszego efektu można okleić papierem pakownym lub tak jak my, srebrnym papierem do pakowania prezentów.

a1

a2

a3

Krok 2 – Konstrukcja gotowa – można rysować!

a6

a5

a4

Krok 3 – W końcu odwiedza Nas strudzony Stolem – dzieci doskonale pokazują swoje emocje – zdziwienie, strach, ciekawość… Na początku dzieci uciekają, ale po chwili witają się z olbrzymem i sadzają go na wieży.

W roli Stolema – Różowa Pantera, ale można wykorzystać największego domowego pluszaka… lub samemu przebrać się za olbrzyma :)

a7

a8

Krok 4 – czas ugościć Stolema – szykujemy wyjątkowe danie. Wykorzystujemy tu rzeczy, które każdy ma w domu :)

a10

przygotowujemy masę solną według przepisu:

1 szklanka mąki

1 szklanka soli

0,5 szklanki wody

Masę zagniatamy i w ciągu 5 minut jest gotowa do zabawy :) Tak przygotowaną bazę kładziemy na plastikowe talerze

a9

a11

i dekorujemy za pomocą makaronu, fasoli, ziaren, kasz i tego wszystkiego co znajdziemy w domu :)

a12

a14

a13

voila!!! Można częstować gościa :)

Ewentualnie po wyschnięciu całej pracy, można nasze danie dodatkowo pomalować farbami

a19

Krok 5 – częstujemy olbrzyma

a16

Krok 6 – zachwycony gościnnością i najedzony olbrzym proponuje dzieciom wspólną zabawę

„Stary niedźwiedź mocno śpi…”

a17

 

a18

Krok 7 – Sprzątanie po zabawie to też fajna zabawa :)

a20

 

Każdy z nas może wykonać taką prostą potrawę :) Zabawa doskonale rozwija dziecięce rączki, a do tego stanowi świetną stymulację sensoryczną.

W prostszej wersji proponujemy wyciąć lub wyrwać z kolorowych gazet zdjęcia potraw i razem z dzieckiem nakleić je na talerze. To też doskonała okazja do rozmowy o tym co najbardziej lubimy jeść :)

Życzymy dobrej zabawy :)

Leave a Reply