Projekt "Z Rodziną przez Gdańsk - Zabawy z legendą" dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

LEGENDA O KRÓLU NEPTUNIE

Witajcie szczury lądowe! Neptun i jego podwodne królestwo to doskonały temat do wspólnej ciekawej zabawy! Bogactwo morza, ze swoim złotym piaskiem, kolorowymi rybami i innymi morskimi stworami to ogromne pole do puszczenia wodzy fantazji i wyobraźni dziecięcej.

Na początek przypomnijmy kim był Neptun i co łączy go z Gdańskiem.

Według mitologii rzymskiej to bóg wód, chmur i deszczu, który jest odpowiednikiem greckiego boga morza Posejdona. Charakterystycznym atrybutem tego władcy jest trójząb – rodzaj broni używanej przez rybaków do polowania na duże ryby i ośmiornice. Neptunowi był on potrzebny do rozbijania skał i tworzenia źródeł.

Fontanna Neptuna to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Gdańska. Od 1633 r. stoi przed Dworem Artusa na ulicy Długiej. Inicjatorem jej powstania był burmistrz miasta Bartłomiej Schachmann, zaś rzeźba Neptuna nawiązuje do związków miasta z morzem.

Według jednej z gdańskich legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem wspaniały ziołowy likier.

1

Zaczynajmy więc naszą zabawę! Na początek trochę ruchu – budujemy morze dla Króla Neptuna. Można tu wykorzystać poduszki lub koce… i uważać przy bieganiu :) Potem dzieci zmieniają się w łódeczki, które spokojnie pływają po morzu, a gdy jest burza to stateczki uciekają do portu!!!

2

Gdy stateczki na dobre zacumują w porcie, czas na wspólną budowę niezwykłej wyspy Króla Neptuna!

Krok 1 – morska tafla (brystol lub inny duży papier, najlepiej recyklingowy, my użyliśmy kawałka starej niebieskiej tapety)  + wyspa np. tacka, pudełko lub inny element, który wygodnie i efektownie da się udekorować.

3

Krok 2 – baza to klej + bibułki, które zamieniły się w kolorowe wodorosty i rafę koralową + sucha galaretka spożywcza, która świetnie sprawdza się jako morski piasek. Można też użyć rzeczy znajdujących się w każdej kuchni jak kaszka manna, bułka tarta lub płatki owsiane

4

Krok 3 – dekorujemy nasz podwodny świat. Doskonale nadają się do tego drobne muszelki, błyszczące koraliki i małe kamyczki – można je wcześniej pomalować :) Warto też dodać mieszkańców wyspy – małe figurki stworków morskich- doskonale nadają się te wykonane z plasteliny oraz kolorowe rybki, wycięte z papieru.

5

… niewątpliwie zadanie jest zajmujące :)

6

A oto efekt – wyspa Króla Neptuna na bezkresnym morzu!!!

7

Krok 4 – Wyspa prawie gotowa, ale czegoś nam tu jeszcze brakuje… no tak STATKÓW!!! :)

8

9

10

11

13

14

A oto wielki finał … i początek zabawy w morskim królestwie Króla Neptuna

15

 

Zachęcamy Was do tworzenia własnych kolorowych wysp i podwodnych krain :) To doskonała zabawa na pochmurne jesienne popołudnia :)

Leave a Reply