Projekt "Z Rodziną przez Gdańsk - Zabawy z legendą" dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

LEGENDA O KUCHNI DOMINIKANÓW

Kuchnia gdańskich dominikanów skrywa wiele tajemnic, jednak dla dzieci najbardziej interesujące jest, co kryją w sobie pierniki, że są tak smaczne :)

Szczególnie smaczne pierniki robił brat Walenty, a ich zaletą było to, że z każdym dniem robiły się coraz smaczniejsze. Jednak budziło to zazdrość innych cukierników. Jeden z nich – Ambroży postanowił pewnego dnia śledzić i podglądać brata Walentego, by poznać tajny składnik jego pierniczków. Wszedł na Basztę Jacka przylegającą do murów kuchni dominikanów i podglądał co też mnich dodaje do swojego przepisu. Jednak Walenty zorientował się, że ktoś go podpatruje. Udał więc, że do ciasta dodaje kasztany. Ambroży ucieszył się ze swojego podstępu i natychmiast upiekł całą masę pierników z dodatkiem kasztanów. Jakie było jego zdziwienie, kiedy okazało się, że pierniki były twarde i niesmaczne. Za karę jego cukiernia upadła, a sam został wyrzucony z cechu cukierników. Natomiast baszta, zmieniła nazwę na „Patrz do kuchni”

Wspólnie zaczęliśmy zastanawiać się czy warto podglądać przez dziurkę od klucza?

d1

Krok 1 – Rozmawiamy o przyprawach dodawanych do piernika i po zapachu próbujemy odgadnąć co kryje się w pojemniczkach. Zapachowe niespodzianki łatwo przygotować – wystarczy do pojemników np. po jogurcie włożyć przyprawy jak anyż, goździki, cynamon, imbir, miód, gałkę muszkatałową i przykryć gazą.

d3

Zapachową pamięć ćwiczymy podając kubeczek, mówiąc co się w nim kryje i wąchając. Można również zajrzeć do środka i zobaczyć jak wygląda dana przyprawa. Zabawa rozwijająca zmysł węchu…nie tylko u dzieci :)

d4

Krok 2 – nawiązując do legendy na dużym arkuszu papieru rysujemy dziurkę od klucza, przez którą można zajrzeć do klasztornej kuchni, reszta to „drzwi”, które postanowiliśmy udekorować piernikowymi wzorami. Do tego celu wykorzystujemy foremki do ciastek, których kształty odrysowujemy na papierze:

d5

…pomocna dłoń rodzica przyda się by przytrzymać foremkę…

d6

…lub wspólnie odrysować kontur ołówkiem…

d7

…obrysowanie gotowego konturu flamastrem uczy precyzji i gimnastykuje dłoń.

d8

Ku przestrodze w dziurce od klucza rysujemy kasztany! (dla ambitnych, na dłuuuugie, zimowe wieczory: można z dzieckiem narysować zakonników przy pracy, jak wsypują kasztany do miski z piernikową masą, jednocześnie opowiadając co rysujemy i zachęcając by dziecko dorysowało różne szczegóły)

d9

Na koniec kolorujemy piernikowe kształty (wspaniale sprawdzą się tu zmywalne flamastry, lub intensywne kolory kredek np. pasteli olejnych)

d10

Krok 3 – czas udekorować PIERNIKI!!! :)

d11

Pierniki przygotowujemy wcześniej. Ponieważ nie jest to sekret, zdradzamy przepis :)

Składniki:
0,5kg – 0,7kg mąki
1/2 kostki masła Kasia + 1 łyżka zwykłego masła
3 łyżki miodu
0,5 szklanki brązowego cukru lub cukru pudru
1 op. cukru wanilinowego
3 żółtka
białko ubite z 3 jajek
2 łyżeczki sody
2 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżka kakao
Wymieszać wszystkie składniki podane w przepisie – zagnieść je ręką.
Trzeba uważać na mąkę. Jeśli dodamy jej mało na początku ( ok 0,5kg) to na pewno trzeba będzie dodać jej trochę w trakcie zagniatania. Jeśli mąki będzie za dużo to ciasto może wyjść zbyt zwarte. Dlatego lepiej dodać trochę mniej i dodawać stopniowo w trakcie zagniatania.
Ciasto powinno być elastyczne, lekko klejące, ale zwarte w kulę.
Można odcinać kawałki kuli z ciasta i rozwałkowywać je na stolnicy posypanej mąką.
Z rozwałkowanego ciasta wycinać kształty i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec w nagrzanym piekarniku 10 minut przy temperaturze 180 stopni na termoobiegu.
Smacznego!
Pierniczki można udekorować gotowymi ozdobami, do kupienia w każdym sklepie spożywczym lub internecie. Polecamy też domowej roboty lukry i kremy.

Gdy już wszystko jest gotowe zabieramy się do pracy!

… wybieramy pierniki…

d12

…i dekorujemy tak jak nam w duszy gra :) Zajęcie jest niezwykle angażujące :)

d13

d14

d15

d16

…warto więc pamiętać o kubku z piciem dla młodego adepta sztuki kulinarnej…

d17

… dekorowanie pierników naprawdę wciąga…..

d18

d19

… a efekty bywają olśniewające :)

d20

d21

…dorośli także nie pozostają w tyle…

d22

d23

d24

…a kolorowe pierniki cieszą oczy…

d25

…i podniebienia :)

d26

Dekorowanie pierników to wspaniała okazja do zabawy dla całej rodziny i doskonały pretekst do spotkania w gronie przyjaciół :)

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy wielu radości na co dzień i od święta :)

d27

Leave a Reply