Projekt "Z Rodziną przez Gdańsk - Zabawy z legendą" dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

LEGENDA O GDAŃSKICH LWACH

Gdański herb przedstawia na tarczy hiszpańskiej złotą koronę na czerwonym tle i dwa równoramienne srebrne krzyże w słup niewchodzące w koronę. Dzieci miały nie łatwe zadanie żeby ułożyć herbowe puzzle i ozdobić na srebrno hiszpańskie krzyże.

Legenda mówi, że herb, z dwoma zwróconymi do siebie lwami, które patrzą na Złotą i Wyżynną Bramę stworzył kamieniarz Daniel. Był to wybitny rzeźbiarz, który szczególnie uwielbiał lwy, ale też kochał Gdańsk. Kiedy więc Rada Miasta postanowiła wykonać nowy herb na ratusz miasta, zwrócono się właśnie do Daniela.

Gdy odsłonięto nowy herb, jakież było zdziwienie ludzi, że lwy zwrócone są do siebie. Jednak mądry starzec zrozumiał intencję autora. Lwy wypatrywały z drogi królewskiej pomocy od króla kiedy zajdzie taka potrzeba by chronić miasto przed wrogiem. Niestety Polska została rozdarta i na ponad sto lat Gdańsk znalazł się na ziemiach pruskich. Jednak w końcu lwy i gdańszczanie doczekały się powrotu miasta do Polski.

c1

Krok 1 – Układamy wielkoformatowe puzzle. Łatwo je wykonać, wystarczy wydrukować obraz i podzielić go na równe części.

c2

My oczywiście zrobiliśmy puzzle z gdańskim herbem. Najpierw na „sucho”, a dopiero potem, każdy przykleił swój element.

c3

Krok 2 – Czas na precyzyjną, rzemieślniczą pracę – wyklejamy srebrem hiszpańskie krzyże…

c4

przy dużych puzzlach wymaga to nieco gimnastyki…

c5

… precyzji….

c6

i skupienia :) A co oznacza tajemniczy napis w dziwnym języku? Nec temere, nec timide („Bez strachu, ale z rozwagą”, dosłownie: „Nie zuchwale, nie bojaźliwie”).

c7

Krok 3 – „Oprawiamy” herb w srebrną ramę. My zastosowaliśmy srebrną taśmę samoprzylepną, ale z równym powodzeniem można ramę wykonać z folii aluminiowej przyklejanej klejem.

c8

Krok 4 – Wykonujemy pamiątkowe zdjęcie pracowitym gdańskim rzemieślnikom :)

c9

… w trakcie pozowania, warto żartami rozbawiać poważne grono…

c10

… można także poprosić dzieci, by zaryczały jak lew z Gdańskiego Herbu :)

c11

Krok 5 – wykonujemy małego lwa z przygotowanych wcześniej elementów. Doskonale sprawdzają się miękkie kolorowe „kartki” z samoprzylepnej pianki, szczególne te,  ze złotym brokatem. Szablon lwa wykonujemy na osobnej kartce, odrysowujemy na piance i wycinamy. Z gotowych elementów – głowa, tułów, łapki, dzieci układają lwa, którego po ułożeniu należy przykleić do piankowego arkusza.

c12

c13

c14

Teraz czas wykonać oczy (wykorzystaliśmy gotowe, ruchome oczka, ale równie dobrze, można oczy wykonać samodzielnie z guzików, koralików, lub odrysować je na sztywnym papierze)

c15

Pozostały nam już tylko wąsy (ze sznurków, wełny, muliny…) oraz nos (taśma, np. czarna izolacyjna)

c16

Gotowe!

c17

Krok 6 –  Zadania wymagające koncentracji i precyzji warto uzupełniać zabawami ruchowymi, które pozwolą się dzieciom odprężyć. W związku z tym zbudowaliśmy tunel i sprawdzaliśmy czy nasze lwy są zwinne i groźne. Zadanie polegało na przejściu przez tunel i bardzo groźnym i głośnym „ryknięciu”!!! przy wyjściu z tunelu.
W domu można wykorzystać rząd krzeseł lub stół nakryty kocem (dla ambitnych: można też wykorzystać kartony :)

c18

Zabawa w lwią gimnastykę – pochylamy tułów i ręce do ziemi, swobodnie kołyszemy rękoma, a podnosząc ręce do góry wydajemy z siebie przeciągły ryyyyyk :)

c19

Krok 7 – wspólnie sprzątamy po skończonej zabawie

c20

… a w nagrodę za piękną pomoc możemy się jeszcze pobawić w….. „Stary Niedźwiedź mocno śpi” :)

c21

Leave a Reply